Przeniesienie praw do działki

Tak naprawdę to nie „kupujemy” działki ROD, ale prawo do jej dzierżawy i korzystanie z infrastruktury znajdującej się na niej (naniesienia i nasadzenia).
Prosimy pamiętać, żeby przed przeniesieniem praw warto zorientować się czy sprzedający ma rzeczywiście prawa do użytkowania działki i czy jest jedyną osobą, która takie prawa posiada (taką osobą może być również współmałżonek). Czy działka nie ma zadłużenia finansowego? Takie informacje posiada Zarząd.
Oprócz tego proszę sprawdzić czy infrastruktura znajdująca się na działce jest zgodna z obowiązującym prawem i przepisami. Kupujący prawo do użytkowania działki musi mieć świadomość, że zakup działki z infrastrukturą, która nie jest zgodna z prawem (samowola budowlana, zbyt duża powierzchnia i wysokość altany, niewłaściwie zamontowane szambo i inne) będzie skutkować koniecznością przewrócenia infrastruktury zgodnej z przepisami.

  1. Warto jest przed przepisaniem praw do działki skontaktować się z Zarządem ROD, aby mieć pewność, że nie ma żadnych przeszkód w tej kwestii (zadłużenie i inne). Dokonanie zapłaty działkowcowi za nasadzenia, urządzenia i obiekty znajdujące się na działce nie stanowi przeszkody dla Zarządu ROD, aby odmówić przeniesienie praw do działki. Muszą jednak istnieć ku temu „ważne powody” takie jak brak ukończenia 18 lat, znaczna odległość pomiędzy rodzinnym ogrodem działkowym, a miejscem zamieszkania kandydata lub naruszenie regulaminu ROD przed przystąpieniem o działkę i wiele innych.
  2. Spisać licznik od wody oraz poprosić o podanie stanu licznika energii elektrycznej elektryka działkowego oraz ustalić rozliczenie zużytych mediów z poprzednim najemcą. Sugerujemy sporządzenie protokołu zawierającego powyższe informacje.
  3. W przypadku przeniesienia prawa do działki, podstawą jest umowa (umowa przeniesienia praw do działki) zawierana przez dotychczasowego działkowca z osobą, na którą przenosi prawa do działki. Należy pamiętać, że umowę trzeba podpisać w obecności notariusza, gdyż poświadcza on na tej umowie tożsamość osób podpisujących (notariusz nie wnika w treść umowy). Umowa winna być sporządzona w trzech egzemplarzach – jeden dla zarządu ROD i po jednym dla zbywającego i nabywcy działki. W przypadku jeśli zbywcami, czy też nabywcami jest małżeństwo, to u notariusza podpisy muszą złożyć oboje małżonkowie.
  4. Wizyta w biurze Zarządu ROD
    Nabywający prawo do działki składa do zarządu ROD wniosek o zatwierdzenie umowy przeniesienia prawa (wniosek działkowca do zarządu ROD o zatwierdzenie umowy przeniesienia praw do działki) i dołącza do wniosku jeden egzemplarz umowy przeniesienia praw do działki. Zarząd ROD, jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zatwierdza umowę w formie uchwały, którą doręcza się stronom umowy i dołącza do ewidencji działek.
    Niezbędne dokumenty:
    – potwierdzenie wpłaty podwyższonej opłaty ogrodowej oraz wpisowego,
    – oryginał potwierdzenia o zameldowaniu w Poznaniu (w przypadku małżeństwa potwierdzenie dla dwóch osób)
    – dokument tożsamości do wglądu
    – potwierdzenie ukończenia szkolenia dla nowych działkowców
    Na miejscu w biurze wypełniamy deklarację członkowską oraz dokument RODO.
    Na koniec po uchwale Zarządu (zwykle za miesiąc)otrzymujemy legitymację członka PZD i cieszymy się, że mamy w środku Poznania kawałek swojego miejsca, na którym możemy miło spędzać czas wolny.

Obowiązek zapłaty podatku spoczywa na kupującym (nabywcy) i powstaje z chwilą zawarcia umowy (nie jej zatwierdzenia przez zarząd ROD). Kupujący (nabywca) powinien w terminie 14 dni od zawarcia umowy złożyć do urzędu skarbowego – właściwego ze względu na miejsce zamieszkania  – deklarację PCC – 3 i uiścić należną opłatę. Przy umowie sprzedaży, podstawę opodatkowania stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego. Co do zasady, będzie to wartość majątku działkowca określonego w umowie przeniesienia prawa do działki, a stawka podatku będzie wynosiła 2% od tej wartości.

Wykorzystano materiały zawarte na stronach:
https://rodsikorskiego-gdynia.pl
https://rodkomorow.pl